حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن | اصول نگهداری و انبارش

حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن

حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن

حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن با توجه به ماهیت آنها نکاتی را باید رعایت نمود که رعایت کردن این موارد موجب افزایش طول عمر مفید لوله‌های پلی اتیلنی خواهد شد. لذا پیشنهاد میشود در بکارگیری این موارد کوشا باشید.
اصول حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن لوله‌های پلی اتیلن تک جداره و لوله‌های دوجداره کاروگیت با توجه به متفاوت بودن ظاهری و کاربردشان متفاوت میباشد که نقاط مشترک زیادی نیز دارند که این اصول را توضیح خواهیم داد .
حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن لوله پلی اتیلن شامل نکات مهم در مورد حمل و نقل، انبارداری لوله‌های پلی اتیلن تک جداره و لوله دوجداره ( کاروگیت ) می‌باشد. با وجود اینکه این راهنما از استانداردهای موجود برگرفته شده است اما فقط جهت راهنمایی بیشتر بوده و جایگزین معیارها و استانداردهای نصب لوله نمی‌باشد. توجه به اين نکته ضروريست که مطالب عنوان شده و راه کارهای پيشنهادی که نگارنده مطرح میکند نباید با دستورالعمل‌های جاری سيستم شما تعويض گردد بلکه اين نقطه نظرات به عنوان مکمل بايد مورد نظر مديران و کارفرمايان قرار گيرد . ( برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به هند بوک لوله پلی اتیلن تک جداره و هند بوک لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت مراجعه نمائید )

حمل و جابجایی لوله‌ پلی‌اتیلن

لوله‌‌های پلی اتیلن و متعلقات آن مانند اتصالات پلی اتیلن باید توسط کامیون‌ها و ادوات مناسب بارگیری و حمل گردند, بلند کردن و پائین گذاشتن لوله و متعلقات، باید به آرامی انجام شود بصورتی که فشارهای نقطه‌ای به لوله وارد نشده

حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن

حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن

و موجب شکستگی یا سوراخ شدگی و یا تغییر شکل لوله در نقاط مورد فشار نگردد. در زمان حمل نیز، از کامیون‌ها‌ی با سطح صاف و بدون میخ و عاری از سطوح تیز و برنده استفاده شود و اگر نقاط تیز و برنده بر روی ادوات حمل وجود دارد باید بوسیله مواد مناسب مانند تخته‌های بلند پوشیده شود. دقت شود که پیچ‌ها و میخ‌های موجود در دیواره و کف کامیون گیر نکرده باشد و یا وزن آن بر روی لبه کامیون و لبه لوله‌های زیر قرار نگیرد. در غیر اینصورت امکان صدمه جدی به لوله‌ها ( مخصوصا لوله‌های دوجداره پلی اتیلن ) وجود دارد.
چنانچه لوله‌ها به صورت بسته‌بندی در کارخانه تهیه و عرضه می‌شوند، در موقع بلند کردن آنها توسط جرثقیل، باید از تسمه‌های پهن استفاده شود و از به کار بردن زنجیر، قلاب، یا سایر و سایل سخت اجتناب گردد. برای لوله های با طول بیش از 6 متر، از تیرهای توزیع کننده نیرو استفاده شود.
نباید برای حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن ، آنها را روی زمین سخت غلطانید. نباید برای انتقال لوله‌ها به سطح پائین‌تر،آنها را روی ریل فلزی یا الوار چوبی سر داده شود و باید دقت شود در هنگام حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن و متعلقات، ضربه‌ای به لوله‌ها وارد نشده و یا خراش و ساییدگی در آنها به وجود نیاید. در عین حال باید از تماس جدار لوله پلی اتیلن با متعلقات فلزی و سنگ‌های تیز،که موجب بریدگی و یا کنده شدن جداره‌ها می‌شود، جلوگیری گردد. درصورتی که حمل و جابجایی لوله پلی اتیلن و متعلقات در دمای زیر صفر درجه انجام می‌شود، پیمانکار باید دقت کند که لوله و متعلقات با اجسام سخت برخورد نکرده و یا سقوط نکنند، زیرا باعث شکستگی آنها می‌شود.درصورت حمل و نقل در شرایط مرطوب یا یخبندان، دقت شود که به علت لغزنده بودن سطح لوله‌ها، صدمه به افراد در موقع حمل لوله‌ها وارد نشود.در ضمن باید دقت نماید که لوله‌های پلی اتیلنی که به صورت رول انبار می‌شوند، درموقع بازکردن، روی سطح سخت کشیده و باز نشوند و بازکردن آنها، به صورتی انجام شود که رول لوله پیچ نخورده و تاب برندارد.
لوله‌های پلی اتیلن دوجداره بدلیل ساختار خاص و مواد سبک ، دارای وزن کمی می‌باشند. بصورتی که در سایزهای پایین براحتی قابلیت جابجایی بوسیله یک یا دو نفر را دارا می‌باشند.توجه شود که هرگز لوله‌ها را در کارگاه نغلتانید و یا از ارتفاع پایین نیندازید. در غیر اینصورت آسیب‌های جدی به لوله‌ها وارد خواهد شد. برای بلند کردن لوله دوجداره کاروگیت هرگز از زنجیر یا کابلهای فلزی بدون پوشش و یا اجسام سخت دیگر استفاده نشود. بهتر است از دو تسمه پارچه ای در فاصله بین دو سر لوله استفاده شود و یا در صورت استفاده از یک تسمه پارچه‌ای در وسط لوله ، از دست برای کنترل و هدایت لوله استفاده شود تا لوله با اطراف برخورد نداشته باشد.

اخطار : لازم است افراد غير ضروری به هيچ وجه در محل بارگيري و يا تخليه حضور نداشته باشند و استفاده از نفرات آموزش ديده و با تبحر کافي در اين فرآيند اکيدا توصيه مي‌شود .

نگهداری و اصول انبار نمودن لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن و متعلقات آن اعم از اتصالات ,منهول, واشر و …. را به نحوی انبار نموده و نگهداری کنیم، که از وارد آمدن خسارت و صدمه به آنها جلوگیری شود و رعایت نکات عمده زیر الزامی است :

نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

مکان نگهداری لوله دوجداره : نحوه انبار‌داری به نوع زمین و نوع وسائل در دسترس بستگی دارد. عموماً زمینی که برای انبار کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد باید مسطح باشد. زمین می‌تواند مصنوعی باشد و یا با آسفالت یا شن یا چمن پوشیده شده باشد. دقت شود که جنس لوله‌ها از پلی اتیلن سنگین بوده و وجود سنگهای نوک تیز در زیر لوله‌ها باعث سوراخ شود و یا تغییر شکل لوله ها در آن نقطه می‌گردد. همچنین دپو کردن لوله‌ها در زمین‌های ناهموار باعث تغییر شکل لوله‌ها در نقاط مختلف خواهد شد.توصیه میگردد در زیر لوله‌ها 3 عدد پالت پلاستیکی قرار گیرد و از تماس مستقیم لوله‌ها با زمین خودداری شود.

سایز: هرگز در محل دپو، لوله‌های سایزهای پایینتر رادر سایزهای بالاتر قرار ندهید. زیرا باعث بالا رفتن وزن و فشار بر روی لوله‌های زیرین می‌شود که این امر باعث تغییر شکل آنها خواهد شد.

چیدمان لوله دوجداره پلی اتیلن : لوله‌ها را به صورت زیگزاگ چیده شوند تا کوپلرهای لوله‌ها از حالت عادی خارج نشوند.

ارتفاع چیدمان لوله های دوجداره پلی اتیلن : ارتفاع مجاز چیدن لوله‌ها روی هم در شرایط کارگاهی برای لوله‌های سایز پایین حداکثر دو متر می‌باشد. در سایزهای بالای 500 میلیمتر ، لوله‌های بالایی باید بر روی ورقه‌های چوبی قرار گرفته که در این شرایط حداکثر ارتفاع مجاز برای دپوی لوله‌ها روی هم 5/2 متر می‌باشد. لوله‌های با طول شش متر باید بر روی سه ورقه چوبی و لوله‌های کمتر از چهار متر باید بر روی دو ورقه چوبی قرار داده شوند. در این شرایط ورقه ها با فاصله‌های مساوی بین دو انتهای لوله قرار داده می‌شوند.

ارتفاع چیدمان لوله های تکجداره پلی اتیلن :درصورتی که لوله‌های پلی‌اتیلن روی یکدیگر قرارداده میشوند، به منظور جلوگیری از خم شدن و دوپهن شدن، لوله‌ها باید کاملاً موازی یکدیگر بوده و ارتفاع لوله‌هایی که به این ترتیب انبار می‌شوند، نباید از یک متر تجاوز نماید.

نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

نور خورشید : تمامی تولیدات شرکت پارس اتیلن کیش دارای پایدار کننده‌ای در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌باشند اما با وجود کلیه لوله‌های پلی اتیلن را بیش از یک سال در هوای آزاد نگهداری نکرد و در زیر سایبان قرار داده شود و از نور مستقیم خورشید دور نگهداشته شود.در کل بهتر است لوله‌ها برای محافظت در برابر نور خورشید در مکان مسقف نگداری شوند و در صورت نگهداری از لوله‌ها در فضای باز, حتی‌الامکان لوله‌ها با استفاده از کاورهای آنتی یووی پوشانده شوند.

دمای هوا : تمامی پلاستیکها در اثر افزایش درجه حرارت دچار تغییر در ابعاد می‌شوند. لوله و متعلقات در محلی از انبار قرار داده شوند که درمعرض تهویه مناسب بوده و از تجمع هوای گرم دراطراف لوله و متعلقات جلوگیری شود. لوله و متعلقات باید دور از منابع حرارتی و یا وسایل داغ، نظیر بخاری، دیگ بخار و یا موتورخانه انبار شوند.

تغییر شکل : دقت شود که دمای بیش از حد هوا و نگهداری طولانی مدت لوله‌ها در شرایط غیر استاندارد ممکن است باعث تغییر شکل در ابعاد لوله‌ها مخصوصاً لوله‌های سایز بالا شود. در صورتی که این شرایط اتفاق بیافتد و لوله دچار تغییر شکل گردد باید قطر داخلی لوله در جهت افقی و عمودی اندازه گیری شده و در صورتی که قطر در جهت افقی بیشتراز جهت عمودی باشد باید لوله را 90 درجه چرخاند تا قطر بزرگتر در جهت عمودی قرار گیرد. دقت شود که این کار باید حداقل شش ساعت قبل از نصب لوله در کانال انجام گیرد.

جزئیاتی در مورد حمل و نگهداری لوله پلی اتیلن و متعلقات آنها

 • متعلقات ( اتصالات پلی اتیلن , واشرها , رینگ و شیر آلات ) را نیز باید در قفسه به طور مرتب چید و در مورد متعلقات لوله‌های بزرگ، باید انبار کردن به صورتی باشدکه متعلقات روی هم قرارداده نشوند.
  نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

  نگهداری و انبارش لوله پلی اتیلن

 • لوله و متعلقات پلی‌اتیلن باید به دور از مواد شیمیایی مضر نگهداری شوند.
 • با تمهیدات لازم، از ورود خاک و مواد خارجی به داخل لوله، متعلقات و شیرآلات جلوگیری گردد.
 • چنانچه در اثر انبارداری نامناسب، لوله‌ها آسیب ببیند، قسمت صدمه دیده باید به طورکامل بریده و مورد استفاده قرار نگیرد.
 • اختصاص جا و فضای انبار برای انواع لوله‌ها و متعلقات شیرآلات باید طوری باشدکه اجناسی‌ که زودتر به مصرف می‌رسند، درقسمت‌های جلوتر قرارداده و به نحوی که خارج کردن آنها از انبار، به آسانی و بدون نیاز به جابجا کردن بقیه اجناس امکانپذیر باشد.برای تأمین این منظور، باید برنامه منظمی برای انبارداری لوله‌ها و متعلقات و شیرآلات تهیه کند و این برنامه باید مناسب با برنامه پیشرفت عملیات اجرایی باشد.
 • لوله‌های قطرکوچک تر که به صورت کویل نگهداری میشوند، می‌توانند به صورت تخت روی یکدیگر قرارگیرند و یا روی لبه تخته در انبار قرار داده شوند. نحوه نگهداری و ارتفاع حداکثر کویلها، درشکل ذیل است.
 • چنانچه لوله‌ها با درپوشهایی خاص برای جلوگیری از ورود آلودگی‌ها به کارگاه حمل شده باشند،این درپوش‌ها باید تا انتهای انبار روی لوله باقی بمانند.