نگهداری لوله‌های پلی اتیلن

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن

در انبارش و نگهداری لوله‌های پلی اتیلن با توجه به ماهیت آنها نکاتی را باید رعایت نمود که رعایت کردن این موارد موجب افزایش طول عمر مفید لوله‌های پلی اتیلنی خواهد شد. راهنمای نگهداری لوله‌های پلی اتیلن که در پایین آمده است شامل نکات مهم در مورد حمل و نقل، انبارداری و نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تک جداره و لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن می‌باشد. با وجود اینکه این راهنما از استانداردهای موجود برگرفته شده است اما فقط جهت راهنمایی بیشتر بوده و جایگزین معیارها و استانداردهای نصب لوله نمی‌باشد. اطلاعات و استفاده از استانداردها، لازمه استفاده از این لوله‌ها بوده و اطلاعات ارائه شده در این راهنما تنها اطلاعاتی کلی می باشد که برای متخصصین این رشته بسیار عادی و بدیهی است.

به علت محدودیت تولید لوله‌های پلی‌اتیلن از نظر فشار کار، قطر، متعلقات، نوع اتصال و ظرفیت تولید، لازم است قبل از قطعیت انتخاب لوله، ضمن تماس با سازندگان مربوط، این محدودیت‌ها مشخص و با نیازهای طرح انطباق داده شوند.

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تک جداره

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تک جداره

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تک جداره

بلند کردن , پائین گذاشتن و نگهداری لوله‌های پلی اتیلن و متعلقات، باید به آرامی انجام شود. در زمان حمل نیز، از کامیون‌ها‌ی با سطح صاف و بدون میخ و عاری از سطوح تیز و برنده استفاده شود.چنانچه لوله‌ها به صورت بسته‌بندی در کارخانه تهیه و عرضه می‌شوند، در موقع بلند کردن آنها توسط جرثقیل، باید از تسمه‌های پهن استفاده شود و از به کار بردن زنجیر، قلاب، یا سایر و سایل سخت اجتناب گردد. برای نحوه جابجایی این بسته‌ها را نشان لوله های با طول بیش از 6 متر، از تیرهای توزیع کننده نیرو استفاده شود.

پیمانکار نباید برای جابجا کردن لوله‌های پلی‌اتیلن، آنها را روی زمین سخت بغلطاند. پیمانکار نباید برای انتقال لوله‌ها به سطح پائین‌تر،آنها را روی ریل فلزی یا الوار چوبی سر دهد و باید دقت کند در هنگام جابجایی لوله و متعلقات، ضربه‌ای به آنها وارد نشده و یا خراش و ساییدگی در آنها به وجود نیاید. درعین حال باید از تماس جدار لوله با متعلقات فلزی و سنگ‌های تیز،که موجب بریدگی و یا کنده شدن جداره ها نمی‌شود، جلوگیری گردد.

درصورتی که جابجایی لوله پلی اتیلن و متعلقات در دمای زیر صفر درجه انجام می‌شود، پیمانکار باید دقت کند که لوله و متعلقات با اجسام سخت برخورد نکرده و یا سقوط نکنند، زیرا باعث شکستگی آنها می‌شود.درصورت حمل و نقل در شرایط مرطوب یا یخبندان، دقت شود که به علت لغزنده بودن سطح لوله‌ها، صدمه به افراد در موقع حمل لوله‌ها وارد نشود.پیمانکار باید دقت نماید که لوله‌هایی که به صورت رول انبار می‌شوند، درموقع بازکردن، روی سطح سخت کشیده و باز نشوند و بازکردن آنها، به صورتی انجام شود که رول لوله پیچ نخورده و تاب برندارد.

طول استانداردی که عموما براي بارگيری لوله‌ها در اکثر مواقع مرسوم است تقريبا 40 اينچ میباشد هر چند لوله‌هائی با طول 60 اينچ نيز توليد شده است .مقطع عرضی معمول در سيستم‌های حمل و نقل 20 اينچ میباشد . هر چند اين قوانين بصورت يک استاندارد جامع نيست و با شرايط محلي و قوانين مکان پروژه ممکن است تغيير نمايد .در صورتيکه اين محدوديت‌ها مورد توجه قرار نگيرد جريمه‌های ناشی از نقض قوانين باعث بالا رفتن هزينه‌های حمل میگردد .محدوديت‌های وزنی نيز که از جمله موارد محدود کننده در انتقال محصولات بشمار مي آيد با توجه به سبکی وزن لوله‌های پلی‌اتيلن کمتر اتفاق می‌افتد اما اين نکته نيز بايد هميشه مورد توجه قرار گيرد .

همانطوری ‌که قبلا نيز گفته شد محل تخليه و نگهداری لوله‌های پلی اتیلن بايد کاملا صاف و مسطح باشد و به اندازه کافي وسعت داشته باشد تا امکان حرکت وسائل حمل بار و همينطور جای کافی جهت تخليه موقت اجناس در آن موجود باشد .لوله‌ها ، بسته‌ها و پالت‌ها عموما از يک طرف تريلي و بوسيله ليفتراک تخليه مي‌شوند .اما در مورد لوله‌هاي بسته بندي نشده اتصالات حجيم و يا منهول‌ها و تانک‌ها بوسيله جرثقيل تخليه مي‌شوند هر چند اين قطعات قبلا بايد توسط تسمه و يا طناب ها محکم و ثابت شده باشند .تسمه‌ها و طناب‌ها و يا کابل‌هاي مهار کننده بايد با ميزان وزن بار و توانائي جرثقيل مطابقت داشت باشد و استفاده از کابل‌هاي مستعمل و پاره توصيه نمي‌شود .در مورد استفاده از جرثقيل‌ها و بارگيري و تخليه بوسيله آن دستورالعمل‌هاي جامع و کاملي وجود دارد که توصيه مي‌کنيم حتما قبل از استفاده آنرا مطالعه و بدقت اجرا کنيد. اجراي اين دستورالعمل‌هاي شما را در برابر خطرات احتمالي مصون مي‌نمايد .

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تکجداره

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن تکجداره

پیمانکار موظف است لوله و متعلقاتی را که برای انجام عملیات موضوع پیمان در اختیار او گذاشته میشود به نحوی انبار کرده و نگهداری کند، که از وارد آمدن خسارت و صدمه به آنها جلوگیری شود و در هر صورت، پیمانکار مسئول نگهداری سالم لوله و متعلقات خواهد بود. در این مورد، رعایت نکات عمده زیر توسط پیمانکار الزامی است :

لوله و متعلقات در محل خنک و به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شوند. درصورتی که مدت انبارداری طولانی باشد،لوله‌ها و متعلقات با پارچه تیره پوشانیده شوند

لوله و متعلقات در محلی از انبار قرار داده شوند که درمعرض تهویه مناسب بوده و از تجمع هوای گرم دراطراف لوله و متعلقات جلوگیری شود.

لوله و متعلقات باید دور از منابع حرارتی و یا وسایل داغ، نظیر بخاری، دیگ بخار و یا موتورخانه انبار شوند.

درصورتی که لوله‌های پلی‌اتیلن روی یکدیگر قرارداده میشوند، به منظور جلوگیری از خم شدن و دوپهن شدن، لوله‌ها باید کاملاً موازی یکدیگر بوده و ارتفاع لوله‌هایی که به این ترتیب انبار می‌شوند، نباید از یک متر تجاوز نماید.

متعلقات را نیز باید در قفسه به طور مرتب چید و در مورد متعلقات لوله‌های بزرگ، باید انبار کردن به صورتی باشدکه متعلقات روی هم قرارداده نشوند.

لوله و متعلقات پلی‌اتیلن باید به دور از مواد شیمیایی مضر نگهداری شوند.

با تمهیدات لازم، از ورود خاک و مواد خارجی به داخل لوله، متعلقات و شیرآلات جلوگیری گردد.

چنانچه در اثر انبارداری نامناسب، لوله‌ها آسیب ببیند، قسمت صدمه دیده باید به طورکامل بریده و مورد استفاده قرار نگیرد.

اختصاص جا و فضای انبار برای نگهداری لوله‌های پلی اتیلن و متعلقات شیرآلات باید طوری باشد که اجناسی‌ که زودتر به مصرف می‌رسند، درقسمت‌های جلوتر قرارداده و به نحوی که خارج کردن آنها از انبار، به آسانی و بدون نیاز به جابجا کردن بقیه اجناس امکانپذیر باشد.برای تأمین این منظور، پیمانکار باید برنامه منظمی برای انبارداری لوله‌ها و متعلقات و شیرآلات تهیه کند و این برنامه باید مناسب با برنامه پیشرفت عملیات اجرایی باشد.

لوله‌های قطرکوچک تر که به صورت کویل نگهداری میشوند، می‌توانند به صورت تخت روی یکدیگر قرارگیرند و یا روی لبه تخته در انبار قرار داده شوند.

چنانچه لوله‌ها با درپوشهایی خاص برای جلوگیری از ورود آلودگی‌ها به کارگاه حمل شده باشند،این درپوش‌ها باید تا انتهای انبار روی لوله باقی بمانند.

 نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

برای بلند کردن لوله دوجداره کاروگیت هرگز از زنجیر یا کابلهای فلزی بدون پوشش و یا اجسام سخت دیگر استفاده نشود. بهتر است از دو تسمه پارچه ای در فاصله بین دو سر لوله استفاده شود و یا در صورت استفاده از یک تسمه پارچه‌ای در وسط لوله ، از دست برای کنترل و هدایت لوله استفاده شود تا لوله با اطراف برخورد نداشته باشد.هرگز از یک تسمه برای بلند کردن چند لوله بصورت همزمان استفاده نشود.

لوله‌ها بدلیل ساختار خاص و مواد سبک ، دارای وزن کمی می‌باشند. بصورتی که در سایزهای پایین براحتی قابلیت جابجایی بوسیله یک یا دو نفر را دارا می‌باشند.توجه شود که هرگز لوله‌ها را در کارگاه نغلتانید و یا از ارتفاع پایین نیندازید. در غیر اینصورت آسیب‌های جدی به لوله‌ها وارد خواهد شد.

محل نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره : نحوه انبار‌داری به نوع زمین و نوع وسائل در دسترس بستگی دارد. عموماً زمینی که برای انبار کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد باید مسطح باشد. زمین می‌تواند مصنوعی باشد و یا با آسفالت یا شن یا چمن پوشیده شده باشد. دقت شود که جنس لوله‌ها از پلی اتیلن سنگین بوده و وجود سنگهای نوک تیز در زیر لوله‌ها باعث سوراخ شود و یا تغییر شکل لوله ها در آن نقطه می‌گردد. همچنین دپو کردن لوله‌ها در زمین‌های ناهموار باعث تغییر شکل لوله‌ها در نقاط مختلف خواهد شد.
توصیه میگردد در زیر لوله‌ها 3 عدد پالت پلاستیکی قرار گیرد و از تماس مستقیم لوله‌ها با زمین خودداری شود.

سایز : هرگز در محل دپو، لوله‌های سایزهای پایینتر رادر سایزهای بالاتر قرار ندهید. زیرا باعث بالا رفتن وزن و فشار بر روی لوله‌های زیرین می‌شود که این امر باعث تغییر شکل آنها خواهد شد.

چیدمان لوله دوجداره : لوله‌ها را به صورت زیگزاگ چیده شوند تا کوپلرهای لوله‌ها از حالت عادی خارج نشوند.

ارتفاع : ارتفاع مجاز چیدن لوله ها روی هم در شرایط کارگاهی برای لوله‌های سایز پایین حداکثر دو متر می‌باشد. در سازهای بالای 500 میلیمتر ، لوله‌های بالایی باید بر روی ورقه‌های چوبی قرار گرفته که در این شرایط حداکثر ارتفاع مجاز برای دپوی لوله‌ها روی هم 5/2 متر می‌باشد. لوله‌های با طول شش متر باید بر روی سه ورقه چوبی و لوله‌های کمتر از چهار متر باید بر روی دو ورقه چوبی قرار داده شوند. در این شرایط ورقه ها با فاصله‌های مساوی بین دو انتهای لوله قرار داده می‌شوند.
دقت شود که لوله‌های منهولی نباید روی هم قرار داده شوند.

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

نگهداری لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

نور خورشید : تمامی تولیدات شرکت پارس اتیلن کیش دارای پایدار کننده‌ای در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌باشند اما با وجود این لوله های فاضلابی برای کاربرد در زیر زمین تولید می‌شوند. لذا لوله‌های فاضلابی را بهتر است بیش از یک سال در هوای آزاد نگهداری نکرد و در زیر سایبان قرار داده شود و از نور مستقیم خورشید دور نگداشته شود.
در کل بهتر است لوله‌های دوجداره کاروگیت برای محافظت در برابر نور خورشید در مکان مسقف نگداری شوند و در صورت نگهداری لوله‌های پلی اتیلن در فضای باز, حتی‌الامکان لوله‌ها با استفاده از کاورهای آنتی یووی پوشانده شوند و بهترین حالت ممکن این است که لوله‌ها به صورت عمودی در مقابل نور خورشید نگهداری شوند.

دمای هوا : تمامی پلاستیکها در اثر افزایش درجه حرارت دچار تغییر در ابعاد می‌شوند. اگر دمای هوا بیش تر از 25 درجه سانتیگراد باشد لوله‌ها دچار تغییراتی در ابعاد خواهند شد. لذا در شرایطی که دمای هوا بیشتر از 25 درجه سانتیگراد بوده و یا زمان انبارداری بیشتر از 24 ساعت می‌باشد باید دقت مضاعفی در نحوه انبارداری نموده و لوله‌ها را در شرایط بهتری از حداکثر مجاز استانداردهای نگهداری نمود.

تغییر شکل : دقت شود که دمای بیش از حد هوا و نگهداری طولانی مدت لوله‌ها در شرایط غیر استاندارد ممکن است باعث تغییر شکل در ابعاد لوله‌ها مخصوصاً لوله‌های سایز بالا شود. در صورتی که این شرایط اتفاق بیافتد و لوله دچار تغییر شکل گردد باید قطر داخلی لوله در جهت افقی و عمودی اندازه گیری شده و در صورتی که قطر در جهت افقی بیشتراز جهت عمودی باشد باید لوله را 90 درجه چرخاند تا قطر بزرگتر در جهت عمودی قرار گیرد. دقت شود که این کار باید حداقل شش ساعت قبل از نصب لوله در کانال انجام گیرد.

بهتر است منهولها در وضعیتی که بعد از نصب در کانال خواهند داشت نگهداری و انبار شوند تا بدلیل شکل خاص و نامتقارن آنها، بعداً دچار مشکل نگردند.

در صورت درخواست اطلاعات جامع و کاملتر به صغحات زیر مراجعه نمائید :

راهنمای انبارش,نگهداری و حمل لوله‌های پلی‌اتیلن دوجداره کاروگیت

انبارش, نگهداری و جابجائی لوله‌های پلی اتیلن تک جداره