لوله پلی اتیلن

لوله پلي اتيلن

لوله پلي اتيلن

لوله پلی اتیلن و دیگر لوله های پلیمری جایگاه مناسب  و کاربرهای متنوعی در صنایع و علی‌الخصوص در انتقال سیالات پیدا کرده‌اند. جهت هر کاربرد , به نوعی از لوله‌های پلیمری نیاز میباشد تا استفاده از این لوله‌ها و لوله پلی اتیلن توجیح داشته باشد و از طول عمر مناسب بر خوردار باشد. به طور مثال جهت انتقال فاضلاب میتوان از انواع لوله‌های پلی اتیلن اعم از لوله تکجداره پلی اتیلن, لوله دوجداره کاروگیت و لوله اسپیرال استفاده نمود. اما بهترین گزینه لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن میباشد و جهت انتقال آب داغ جهت سیستم گرمایشی ساختمانها از لوله PEX استفاده می‌کنند و…….

در این میان لوله‌های پلی اتیلن واسطه خصوصیات شیمیایی , فیزیکی و طیف گسترده کاربرد , از جایگاه منحصر بفردی در میان دیگر  لوله‌های پلیمری برخوردار میباشد. بارزترین ویژگیهای لوله پلی اتیلن را میتوان سبک بودن , مقاومت بالا در برابر ضربه , ساییدگی و موا   د شیمیایی , جریان پذیری عالی , انتعطاف پذیری بالا و برخوردار بودن از اتصالات متنوع و اتصال پذیری راحت  بر شمرد و همچنین از عمومی‌ترین کاربردهای لوله‌های پلی اتیلن میتوان به آبرسانی , گازرسانی , انتقال سیالات خاص و مواد شیمیایی و اسیدی , انتقال آب دریا , لوله‌های لایروبی , لوله‌های آتشنشانی , انتقال فاضلاب , قفس پرورش ماهی , آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغات و …….. می‌شود نام برد .

در ادامه مطلب به معرفی انواع مختلف لوله‌های پلی اتیلن می‌پردازیم و عمده کاربردهای آنها را ذکر می‌کنیم و تفاوت اصلی آنها را نیز ذکر می‌کنیم :

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله-پلي-اتيلن-تک-جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره مناسب انتقال سیالات با فشار بالا مناسب میباشد , این نوع لوله پلی اتیلن از سایز 16 الی 2400 سانتیمتر تولید میشود ( طبق جدول استاندارد DIN8074 آلمان ) .  لوله پلی اتیلن در گریدهای PE100 , PE80 , PE63 تولید میشود که در حال حاضر گرید PE100 بدلیل بهینه بودن و کیفیت بالای مواد آن تولید میگردد و گریدهای PE80 و PE63 از رده خارج میباشد و تولید کنندگان تمایلی به استفاده از این مواد ندارند و تولید نمیشود.
کیفیت مواد اولیه , خط تولید ( تجهیزات خط تولید ) ,کنترل کیفیت در کیفیت لوله پلی اتیلن تاثیر گذار میباشد و علاوه بر موارد ذکر شده دما و فرمول شیمیایی سیال درون لوله پلی اتیلن و شیوه‌ی کار گذاشتن لوله بر طول عمر لوله پلی اتیلن تاثیر گذار است و توصیه میشود قبل از سفارش و خرید لوله‌ در مورد این موارد با مهندسین مشاور و تولید کننده مشورت نمائید و از آنها راهنمایی‌های لازم را بگیرید تا در حین بهره برداری از پروژه‌های خود به مشکل بر نخورید . استاندارد تولید لوله پلی اتیلن در ایران استاندارد INSO 14427-2 میباشد که این استاندارد بر طبق استاندارد DIN8074 آلمان و استاندارد EN12201 اتحادیه اروپا تدوین شده است.

لوله پلی اتیلن کاروگیت دوجداره

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگيت

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگيت

این لوله پلی اتیلن شاید معروف ترین نوع از لوله‌های پلی اتیلن باشد و دلیل آن این است که عمده ترین کاربرد این نوع لوله انتقال فاضلاب و سیالاتی است که فشار داخلی ندارند و به همین دلیل است که عموم مردم در سطح شهر و هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی شهری با ظاهر لوله دوجداره کاروگیت آشنا شده‌اند.
همانطور که گفته شد لوله دوجداره کاروگیت جهت انتقال سیالاتی استفاده میشود که از فشار داخلی برخوردار نمیباشد و تنها باید فشار بیرونی را تحمل کنند و این مهم بواسطه‌ی ظاهر کنگره‌ای شکل آن امکان پذیر است. قابلیت‌هایی همچون وزن بسیار پائین , آب‌بندی مناسب , اتصال پذیری راحت , هزینه پایین انتقال و نصب , مقاومت بالا در برابر سایش و مواد اسیدی و رفتار هیدرولیکی مناسب , باعث محبوبیت فراوان لوله دوجداره پلی اتیلن در میان کارفرمایان و مدیران پروژه‌ها شده است.
لوله دوجداره کاروگیت در ابعاد 200 الی 2500 طبق استاندارد DIN16961 و ISIRI 9116 تولید میشود و لوله‌های دوجداره کاروگیت در شاخه‌های 6 متری و در مدل‌های کوپلر دار و بدون کوپلر تولید میشود و مقاومت حلقوی بیرونی لوله دوجداره کاروگیت 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع میباشد.
نکته مهمی که در انتخاب و اجرای لوله دوجداره کاروگیت باید به ان توجه کرد نحوه آب‌بند شدن آن و واشرهای آن میباشد و محل آببند و واشرها باید طوری باشد که دچار انحنا و تغییر شکل نشود و سیال به خارج از لوله راه پیدا نکند.

بارزترین مشخصات لوله دوجداره کاروگیت ( پارس اتیلن کیش ) :

زمان طولانی عمر حدود 75 تا 100 سال

سیستم فاضلاب کامل به همراه اتصالات کامل

مقاوم در برابر فشار بالا سیستم های تصفیه جت

خواص هیدرولیکی عالی به دلیل KD = 0،25 میلی متر

بدون پوسته

کاربرد لوله های دوجداره کاروگیت ( پارس اتیلن کیش ) :

انتقال فاضلاب

زهکشی آب باران

فاضلاب و کانال های آب مخلوط

انواع روشهای زهکشی زمین و ساختمان

مقاومت شیمیایی لوله دوجداره کاروگیت ( پارس اتیلن کیش ) :

استاندارد DIN 8061 بخش اول

لوله کاروگیت و همچنین عناصر آب بندی  مقاومت شیمیایی در بین تمامی عناصر  PH2  (اسید) و 12 (قلیایی) را داراست

لوله کاروگیت پارس اتیلن کیش به تمام مواد فاضلاب و زمین مقاوم است جهت اطلاعات بیشتر به استاندارد  DIN 1986 رجوع شود.

لوله پلی اتیلن اسپیرال

لوله اسپیرال همانند لوله دوجداره کاروگیت عموما جهت انتقال فاضلاب بکار میرود اما با این تفاوت که اندازه قطرهای این نوع لوله بسیار بزرگتر میباشد لوله‌های پلی اتيلن اسپيرال برای انتقال سيالات در شرايط ثقلي و كاربردهای فشار پائين می‌تواند مورد استفاده قرار گيرد .مواد اوليه لوله‌های پلی اتيلن اسپيرال شامل مشخصات عمومی لوله های پلی اتيلن نيز می‌باشد .
ضمنا لوله های پلی اتيلن اسپيرال می تواند در مواردی كه وزن خاك از آستانه تحمل لوله های دوجداره كاروگيت بالاتر است بجای اين نوع لوله مورد استفاده قرار گيرد . لوله های پلی اتيلن اسپيرال همچنين می توانند در انتقال سيالات و يا كانال های انتقال هوا در زير خاك و يا بروی سطح زمين در فشارهای پائين و همچنین جهت پل و راهسازی مورد استفاده قرار گيرد .

نوار آبیاری پلی اتیلن

نوار آبیاری دریپردار پلی اتیلن

نوار آبیاری دریپردار پلی اتیلن

نوار آبیاری پلی اتیلن ,لوله نواری دریپر سرخودی است كه به سادگی و به سرعت نصب می‌گردد و از كارایی بالایی برخوردار می باشد.این لوله به گونه‌ای طراحی شده است كه روزنه‌های ورودی آب، لوله زیگزاكی كناری، دریپر، یك واحد منسجم را تشكیل می دهند. آب از روزنه های ورودی آب به داخل لوله زیگزاكی كه برای پایین آوردن فشار خروجی آب پیش بینی شده است هدایت می‌شود. این روزنه ها خود به صورت یك صافی عمل كرده و از ورود ذرات معلق احتمالی موجود در آب به مجرای زیگزاك جلوگیری می‌نماید. یعنی در عمل هر قطره چكان بطور جداگانه دارای یك فیلتر و یك مجرای پایین آورنده فشار بوده كه به صورت مستقل عمل كرده و در فشار مشخص دبی خروجی آن ثابت می‌باشد.
علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر و فنی به صفحه نوار آبیاری دریپر دار مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که این مطلب تنها به معرفی کلی و اجمالی این موارد پرداخته است و توضیحات کلی تر از حوصله این صفحه خارج است .علاقه‌مندان میتوانند پرسشها و ابهامات خود را در آکادمی در تاپیک مرتبط مطرح نمایند تا کار

شناسان پارس اتیلن کیش به آن پاسخ دهند.

HDPE-Water-Pipe-لوله-اچ-دی-پی-ای-پلی اتیلن-آب

HDPE

بارگیری لوله

بارگیری لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله

بخشی از خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله

خط تولید

hdpe

لوله hdpe

لوله آبرسانی

لوله آب

PE-Pipe-لوله-پلی-اتیلن

لوله