Paste your Bing Webmaster Tools verification code here

آبیاری قطره‌ای زیر سطحی

این جستار شامل 3 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  همیار محیط زیست در 1 سال، 9 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2032
  +1

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  آبیاری قطره ای زیر سطحی نوعی آبیاری قطره‌ای است که در آن با قرار دادن لوله‌های آبده و قطره چکان ها در زیر
  سطح خاک،آب و عناصر غذایی از طریق خاک ناحیه ریشه مستقیما در اختیار گیاه قرار می‌گیرند.

  تاریخچه آبیاری قطره ای زیر سطحی
  قدمت این سیستم به فرم ابتدایی خود به حدود ۵۰ سال قبل بر می گردد.اما به شکل امروزی با پیشرفت تکنولوژی و ساخت قطره چکان هایی با مشخصات فنی بهتر و همچنین تبیین روش های طراحی و مدیریت راهبرددی در دو دهه اخیر،هم اکنون این سیستم به طور وسیعی در باغات و مزارع و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  آبیاری قطره ای زیر سطحی بر روی چه گیاهانی کاربرد دارد؟
  در حال حاضر سیستم آبیاری قطره‌ای زیر سطحی بر روی انواع درختان مانند پسته،زیتون،خرما،مرکبات،درختان سیاه ریشه و انواع زراعت هایی مانند سیب زمینی،ذرت،پنبه و یونجه کاربرد دارد.ضمنا آبیاری قطره ای زیر سطحی می‌تواند در فضاهای سبز،درختان غیر مثمر،گل های زینتی و همچنین چمن مورد استفاده قرار گیرد.

  #2033
  +1

  همیار محیط زیست
  مشارکت کننده
  2p

  اجزاء سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی

  نصب لوله‌های زیر سطحی در اکثر موارد به صورت مکانیزه و با استفاده از تراکتور‌های پر قدرت و یا بولدزر و با ابزار‌های مخصوص صورت می گیرد.قبل از اجرا با مطالعه پراکنش ریشه‌ها در دو جهت عمقی و عرضی،فاصله نصب از تنه و عمق نصب مشخص می‌گردد. معمولا فاصله از تنه درخت بین ۱۰۰ تا ۱۷۵ سانتی متر متغیر بوده و لوله‌ها در عمق ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر نصب می‌گردند. در صورتی که درختان مسن و پر شاخ و برگ بوده و فاصله ردیف درختان نصب مکانیزه را میسر نسازد، حفر کانال و نصب لوله‌های آبده زیر سطحی توسط کارگر صورت می پذیرد.

  #2034

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  مسائلی که در رابطه با آبیاری قطره ای زیر سطحی مطرح می شوند

  مسائل و مشکلات آبیاری قطره‌ای زیر سطحی بیشتر در ابتدای ابداع سیستم مطرح بوده اند،اما اگرچه هنوز بطور بالقوه وجود دارند ولی با ساخت لوله‌های با مشخصات فنی بهتر و همجنین تدوین اصول طراحی زیر سطحی و بهبود مدیریت راهبری اصولی و درست سیستم،موارد مذکور در عمل مسئله ساز نخواهند بود.

  #2035

  همیار محیط زیست
  مشارکت کننده
  2p

  احتمال ورود ذرات خاک

  ورود ذرات خاک به داخل لوله‌های آبده و در نهایت گرفتگی قطره چکان ها بیشر در زمان قطع آبیاری و ایجاد مکش در لوله های آبده زیر زمینی رخ می دهد.در سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی با نصب شیر های خلاء شکن در اندازه مناسب و در نقاط مورد نیاز می توان از این امر جلوگیری کرد.

  احتمال ورود ریشه به داخل قطره چکان ها

  ریشه ذاتا رطوبت دوست بوده و با جذب آب به سمت رطوبت رشد می‌کند و همیشه این نگرانی وجود دارد که ریشه‌های موئین وارد قطره چکان‌ها شوند. مدیریت راهبری مناسب در این مورد تزریق علف کش ترفلان به آب آبیاری است. از آنجا که ترفلان سیستمیک نبوده و جذب گیاه نمی شود،کاربرد آن بسیار ایمن است. مقدار و دفعات مصرف ترفلان بستگی به بافت خاک دارد، هرقدر بافت خاک شنی تر،دفعات مصرف بیشتر و هرقدر خاک رسی تر دفعات مصرف کمتر می‌شود. در اکثر موارد متوسط دفعات ۳ بار در طول فصل رشد است،اما دفعات مصرف در خاک های شنی به ۶ بار در فصل آبیاری نیز می‌رسد.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.