انواع سیستم های قطره ای

این جستار شامل 6 پاسخ ، و دارای 4 کاربر است ، و آخرین بار توسط  کارشناس لوله پلی اتیلن در 1 سال پیش بروز شده است.

در حال نمایش 7 نوشته (از کل 7)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2047

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  آبیاری دریپ : پخش آهسته آب برسطح خاک به صورت قطرات مجزا یا پیوسته ، یا جریانهای باریک از حفره های ریز آبیاری دریپ نام دارد . در بیشتر موارد آبیاری دریپ و آبیاری تریکل ( قطره ای ) مترادف یکدیگر به کار می روند .
  آبیاری زیر بستری : پخش آهسته آب در زیر سطح خاک از قطره چکانهایی با دبی در حدود آبیاری دریپ ، آبیاری زیر بستر نام دارد . این روش با آبیاری زیر زمینی متداول که در آن ناحیه ریشه گیاه با کنترل سطح ایستابی آ بیاری می شود متفاوت است و نباید اشتباه گرفته شود .
  آبیاری فواره ای : پخش آب بر سطح خاک به صورت جریان با ریک یا فواره از سوراخی با دبی بیشتر از آبدهی آبیاری دریپ یا زیر بستری آما معمولاً کمتر از ۱ گالن بر دقیقه ، آبیاری فواره ای نا میده می شود . دبی قطره چکان در این آبیاری از سرعت نفوذ نهایی خاک بیشتر است و ایجاد یک حوضچه برای نگهداری یا کنترل پخش آب ضروری می باشد .
  آبیاری اسپری : پخش آب بوسیله یک اسپری یا مه پاش کوچک بر سطح خاک به آبیاری اسپری معروف است . در این روش هوا در پخش آب نقش اساسی را بعهده دارد در حالیکه در روشهای دریپ ، فواره ای و زیر بستری ، خاک عامل اصلی محسوب می گردد

  #2048

  همیار محیط زیست
  مشارکت کننده
  2p

  طرز کار کلی سیستم قطره ای :

  در آبیاری قطره ای آب از یک شبکه لوله کم فشار به صورت یک الگوی از قبل تعیین شده ، پخش می گردد .
  وسیله خروج آب به خاک « قطره چکان « نام دارد . قطره چکانها از طریق یک نازل باریک یا مسیر جریان طویل ، فشار موجود در شبکه لوله را کاهش می‌دهند و موجب کاهش دبی تخلیه تا حدود لیتر بر ساعت می شوند . آب بعد از خروج از قطره چکان توسط نیروها ی کاپیلارتی و ثقل در نیمرخ خاک جریان می یابد ، بنابراین سطحی که به وسیله هر قطره چکان خیس می شود با عوامل محدود کننده جریان افقی آب محدود می گردد .
  در سیستم های قطره ای دور آبیاری یک روز و حتی در صورت نیاز کمتر امکان پذیر است . برای درختان و تاکها که گیاهانی دائمی با فاصله زیاد از یکدیگر می‌باشند ، قطره‌چکانها به صورت واحد‌های ساخته شده مجزا بوده و توسط یک زایده به خط انتقال آب مرسوم به « لوله فرعی قطره چکان « ، « شیلنگ لوله فرعی « یا « لوله فرعی « متصل می گردند . برخی قطره چکانها به صورت لوله‌های اسپاگتی شکل بوده و چند خروجی دارند . این امر برای افزایش سطح خیس شده با حداقل افزایش در هزینه است . برای گیاهان ردیفی کمتر دائمی مانند گوجه فرنگی ، نیشکر و توت فرنگی ، لوله فرعی و قطره چکانها را با هم به صورت یک واحد قابل جدا ساختن می سازند که یا سوراخهایی به فواصل ۹ تا ۳۶ اینچ دارند مانند لوله دو محفظه ای ویا دیواره‌های متخلخلی دارند که آب ار آنها به بیرون تراوش می‌نماید . در هر دونوع سیستم قطره‌ای ، لوله‌های فرعی به خط انتقال آب مرسوم به « مانفولد « متصل می‌شوند

  #2049

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  محاسن آبیاری قطره‌ای

  آبیاری قطره ای آسان ترین راه آب دادن به هر گیاه مانند درختان و تاکهاست و کمبود رطوبت خاک را قبل از پیداش مکش بالاتر اثر مصرف آب به وسیله گیاه از طریق تبخیر و تعرق ، بر طرف میسازد . یک سیستم آبیاری قطره ای به علت کاربرد موثر آب و نیروی کارگر دارای مزایای آگرونومیکی ، آگروتکنیکی و اقتصادی منحصر به فرد است .
  صرفه جوئی در میان آب و هزینه ها : آبیاری قطره ای هزینه های بهره برداری را کاهش می دهد و این مسئله اساسی در این روش جدید است . سیستم های قطره ای به آب کمتری نسبت به سایر سیستم های متداول آبیاری نیاز دارد . مثلاً‌ در باغات درختان جوان ، آبیاری با سیستم قطره ای تنها نصف آب مورد نیاز آبیاری بارانی یا سطحی مصرف می‌کند . با مسن تر شدن درختان ، صرفه جوئی در آب با سیستم قطره ای کاهش می یابد ما هنوز برای بسیاری باغداران آبیاری موثر با سیستم قطره ای بعلت کمبود و قیمت بالای آب ، اهمیت دارد .
  هزینه کارگر برای آبیاری را می توان کاهش داد ، زیرا در سیستم قطره ای کافی است که پخش آب تنظیم گردیده و سیستم به کار انداخته شود . این تنظیم ها توسط وسایل اتوماتیکی انجام می گیرد که نیاز به کارگر چندانی ندارد .
  عملیات زراعی آسانتر : از آنجا که بیشتر سطح خاک هرگز با آبیاری قطره ای خیس نمی شود ، رشد علف هرز کاهش می یابد . در نتیجه هزینه کارگر و مواد شیمیایی برای کنترل علف هرز پائین می آید . همچنین چون با آبیاری قطره ای خاک کمتری خیس می شود ، عملیات زراعی دیگر در باغات را می توان لاینقطع ادامه داد . مثلاً در گیاهان ردیفی ، فارو هائی که کارگران روی آنها راه می روند نسبتاً خشک و محکم باقی می ماند .
  کودها را می توان در آب آبیاری تزریق نمود که با این کار نیازی یه نیروی کارگر برای پخش آنها روی زمین نیست . برای این منظور کودهای بسیار محلولی در بازار موجود بوده و انواع خدید آنها کودپاشی از طریق سیستم قطره ای را گسترده ساخته است . بعلت کنترل بیشتر روی محل و زمان پخش کود با سیستم قطره ای ، کارایی کود پاشی افزایش یافته است .
  به کارگیری آ‌ب شور : آبیاری های مکرر رطوبت خاک را در حدی نگه میدارد که بین دو حالت خیلی خشک و خیلی تر نوسان نمی کند و بیشتر قسمت های خاک از هوای کافی برخوردار است . خیس ماندن خاک بین آبیاریها ، نمک های موجود در محلول را رقیق تر نگه میدارد . به‌همین جهت در سیستم قطره ای می توان از آب با شوری بیشتری نسبت به سایر روشها‌ی آبیاری استفاده کرد .
  مورد استفاده در خاکهای صخره ای و شیب های تند : سیستم های آبیاری قطره ای را می توان طوری طراحی کرد که در هر نوع توپوگرافی به نحو موثر قا بل استفاده باشد . در اراضی صخره ای ، حتی اگر فاصله بین درختان نامنظم و اندازه آنها متفاوت باشد ، می توان آبیاری قطره ای را به نحوی موثر به کار گرفت زیرا آب بسیار نزدیک به هر درخت پخش می شود .

  #2050

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  معایب آبیاری قطره‌ای

  هزینه نسبتاً بالا ، گرفتگی قطره چکانها ، ایجاد شوری موضعی و پخش نا منظم و لکه لکه ای رطویت خاک از معایب اصلی سیستم های آبیاری قطره ای بشمار می آیند .

  گرفتگی : چون خروجی فطره چکانها بسیار ریز هستند ، ذرات معدنی یا آلی موجب گرفتگی آنها می شوند . گرفتگی باعث کاهش دبی تخلیه ، غیر یکنواختی پخش آب و در نتیجه صدمه به گیاه می گردد . در برخی موارد ، ذراتی در آب آبیاری موجود است و قبل از ورود به شبکه لوله ها تصفیه نمی شود . در موارد دیگر ، ذرات در داخل خط لوله یا با تبخیر آب از روزنه قطره چکانها بین آبیاریها وارد آب می شوند .اکسید آهن ، کربنات کلسیم و بقایای جلبک و میکروبها در بعضی سیستم های آبیاری تشکیل شده اند . تصفیه شیمیائی آب منجر به حذف یا کاهش مشکل گرفتگی قطره چکان ها می گردد .

  یکنواختی : بیشتر قطره چکان های قطره ای دارای فشار سرویس پائینی هستند ( ۳ تا ۲۰ پی اس آی ) . اگر مزرعه دارای شیب تندی باشد ، دبی قطره چکان در خلال آبیاری تا حدود ۵۰ درصد پیش بینی شده تغییر کرده و بعد از بستن آب ، قطره چکان های پائین تر همچنان به تخلیه آب ادامه می دهند . برخی گیاهان بیشتر و گیاهان دیگر کمتر آب دریافت می کنند .

  شرایط خاک : بعضی خاکها دارای سرعت نفوذ نهایی کافی برای دریافت دبی تخلیه قطره چکان ها نبوده و تولید روان آب یا شرایط ماندابی می نمایند . با دبی تخلیه ۱ گالن برساعت ، خاک بایستی دارای سرعت نفوذ نهایی ۵/۰ اینچ بر ساعت باشد تا قطر دایره تر شده در اطراف قطره چکاناز ۲ فوت تجاوز نکند . معمولاً خاکهای شنی ، بویژه با لایه بندی افقی اندک ، برای آ بیاری قطره ای بسیار مناسب می باشند . اینگونه لایه بندی برای آبیاری قطره ای مفید است زیرا حرکت جانبی آب را افزایش داده و حجم بیشتری از خاک را مرطوب می سازد . تجربه نشان داده است که خاکهای دارای بافت متوسط مناسب آبیاری قطره ای بوده ، اما برخی خاکهای بافت ریز روان آب تولید کرده اند .

  تجمع نمک : نمک ها در سطح خاک تجمع یافته و خطر بالقوه ای برای گیاه فراهم می سازد زیرا بارانهای سبک املاح را به ناحیه ریشه گیاه منتقل می سازد . بنابراین ، وقتی بعد از دوره تجمع نمک باران می آید ، آبیاری بایستی طبق برنامه ادامه یابد تا به اندازه ۵ سانتی متر باران وارد خاک شود و نمکها را از ناحیه ریشه گیاه خارج سازد . در خلال آبیاری قطره ای ، نمکها در زیر سطح خاک و پیرامون حجم خیس شده خاک با قطره جکان نیز تجمع می یابد . خشک شدن خاک بین آبیاریها موجب حرکت معکوس آب خاک و اتنقال نمک از پیرامون ناحیه خیس شده به طرف قطره چکان می گردد حرکت آب بایستی همیشه دور از قطره چکان باشد تا از صدمات ناشی از نمک جلوگیری شود .

  خطرات : اگر حوادث کنترل نشده ای موجب قطع آبیاری گردد ، به گیاه سریعاً صدمه وارد می شود . زیرا توان ریشه ها برای گرفتن آب و مواد غذائی به حجم نسبتاً کوچک خاک خیس شده محدود می گردد . جوندگان لوله های فرعی پلی اتیلن را می جوند برای رفع این مشکل و کنترل جوندگان ، بایستی از لوله های فرعی از جنس پی وی سی استفاده کرد . با شکستن خط لوله انتقال آب اصلی یا درست کار نکردن سیستم تصفیه ، مقداری مواد زاید وارد آب می شود . با بروز این گونه حوادث ، تعداد زیادی از قطره چگان ها دچار گرفتگی می شوند که بایستی تعمیر یا تعویض گردند .

  #2055

  پیام تهرانی
  سرپرست کل
  0p

  اجزاء تشکیل دهنده سیستم آبیاری قطره‌ای

  اجزاء تشکیل دهنده یک سیستم آبیاری قطره‌ای از نقطه‌ای که آب از چاه استخراج یا از محل دیگری تأمین می‌شود تا نقطه ورود به مزرعه همانند سایر روش‌های آبیاری است. نهرهای آبگیر،کانال، ناوها، لوله‌ها و سایر تأسیسات دیگر مستقل از سیستم آبیاری دراین روش نیز ممکن است وجود داشته باشد. مقدارجریان برای هر هکتار ممکن است مشابه روش بارانی بوده یا بسته به بازده آبیاری و مساحتی از زمین که مرطوب نخواهد شد کمتر از آن باشد.

  نوع گیاه و فاصله بین گیاهان از عواملی است که مقدار جریان را در سیستم قطره‌ای مشخص می‌کند. اما در روش قطره‌ای از نقطه‌ای که آب قرار است وارد مزرعه شود تأسیسات دیگری بکار گرفته شود که در روش‌های آبیاری نیازی به آن نیست . چون روش قطره‌ای یک سیستم آبیاری تحت فشار است لذا در وهله نخست باید یک پمپ آب را از منبع دریافت و آن را با فشار لازم وارد سیستم لوله‌های آبیاری قطره‌ای نماید. در بعضی شرایط ممکن است آب از منبع اصلی تا مزرعه با لوله هدایت شده و اختلاف ارتفاع انرژی لازم برای فشار آب را تأمین نماید. در این وضعیت نیازی به پمپ نخواهد بود. اما در اکثر سیستم‌های معمول آبیاری قطره‌ای وجود پمپ برای تامین فشار الزامی است. آب با فشاری که توسط پمپ تامین می‌شود وارد یک لوله اصلی شده و این لوله تا ابتدای هر قطعه آبیاری ادامه پیدا می‌کند. هر قطعه از اراضی آبیاری به تعدادی زیر واحد تقسیم می‌شود که آب مورد نیاز آنها از یک لوله اصلی که به آن مانیفلد نیز گفته می‌شود تامین می‌گردد. بدین ترتیب که لوله اصلی در مسیر خود تعدادی لوله نیمه اصلی را که از آن منشعب می‌شوند تغذیه می‌کند.

  از لوله نیمه اصلی بسته به فاصله ردیف‌های گیاهی تعدادی لوله‌ای فرعی یا لاترال منشعب می‌شود که طول هر یک از این لوله‌ها متناسب با ابعاد زیر واحد آبیاری یا برابر طول ردیف‌ها می‌باشند. لوله اصلی و نیمه اصلی می‌توانند از جنس فولاد، سیمان آزبست، پی وی سی و یا پلی‌اتیلن باشد اما لوله‌های فرعی معمولاً ازجنس پلاستیک پلی‌اتیلن می‌شوند. لوله‌های فرعی که از کنار ردیف‌های گیاه عبور می‌کنند مجهز به قطره‌چکان یا خروجی‌هایی می‌باشند که جریان آب توسط آنها با فشار بسیارکم به خارج گسیل شده و روی زمین پخش می‌شود.
  یکی از وظایف اصلی قطره چکان کاهش فشار آب در هنگام خروج از آن است. بدین ترتیب پمپ، لوله اصلی ، لوله نیمه اصلی ، لوله فرعی و قطره‌چکان اجزاء پنجگانه اصلی یک سیستم آبیاری قطره‌ای راتشکیل می‌دهند. اما برای این که این اجزاء به درستی کار خود را انجام دهند و یا به لحاظ مدیریتی بتوان حداکثر بهره‌برداری را از یک سیستم قطره‌ای برد وسایل جانبی دیگری نیز به آن اضافه می‌شود که نه تنها از وجود آنها صرف نظر کرد در بسیاری موارد از ملزومات اصلی سیستم به شمار می‌روند. این اجزاء عبارتند از :
  – شیر یکطرفه که بلافاصله پس از پمپ نصب می‌شود تا در خاموش شدن موتور از برگشت مجدد آب به داخل پمپ جلوگیری نماید.

  – دستگاه‌های تزریق کننده کود و سم که با روش‌های مختلف ،کود محلول را وارد سیستم می‌کنند.
  – جدا کننده‌های شن که در اثر چرخش آب در داخل آن و نیروی گریز از مرکز، ذرات جامد درشت و معلق آب راز آن جدا می‌کند، به این وسایل سیکلون نیز گفته می‌شود.
  – فیلتر‌های شنی یا توری برای جداکردن ذرات معلق موجود در آب
  – دستگاه‌های کلرزنی و یا تزریق اسید
  – وسایل اندازه‌گیری آب ، فشار‌سنج‌ها، شیرهای مختلف ، پمپ‌های فشار و دیگر تجهیزاتی که بسته به ضرورت هر طرح ممکن است وجود داشته باشد.
  – در بعضی سیستم‌ها ممکن است برای تصفیه اولیه آب نیاز به وجود حوضچه‌های ته نشینی نیز باشد.
  به مجموعه این وسایل که قبل از ورود آب به لوله اصلی قرار گرفته و مجموعاً در یک محل متمرکزند کنترل مرکزی گفته می‌شوند.

  #2133

  ﻣﺸﮑﻼت ﻣﻮﺟﻮد در ﻣﺴﯿﺮ ﺟﻠﺐ ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﻣﺮدم در اﺟﺮاي آﺑﯿﺎري ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر
  ﻣﺤﺪودﯾﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺎﻟﯽ و اﻋﺘﺒﺎرات دوﻟﺖ از ﯾﮏ ﺳﻮ وﺣﺠﻢ ﻋﻈﯿﻢ ﭘﺮوژه ﻫﺎي ﻋﻤﺮاﻧﯽ در ﮐﺸﻮري در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫﻤﭽﻮن ﮐﺸﻮر ﻣﺎ ﺗﻮﻓﯿﻖ دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑﻪ اﻫﺪاف ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت را دﺳﺘﺨﻮش ﺗﺮدﯾﺪ و ﻋﺪم وﻗﻮع ﻧﻤﻮده اﺳﺖ . از ﺟﻤﻠﻪ اﯾﻦ اﻫﺪاف اﺟﺮاي ﭘﺮوژه ﻫﺎي ﺑﺰرگ و ﮐﻮﭼﮏ ﺷﺒﮑﻪﻫﺎي آﺑﯿﺎري و زﻫﮑﺸﯽ در ﺟﻬﺖ ﻧﯿﻞ ﺑﻪ ﺧﻮدﮐﻔﺎﺋﯽ در ﺑﺨﺶ ﮐﺸﺎورزي ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد ﭼﺮا ﮐﻪ ﮐﺸﺎورزي ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮑﯽ از ﭘﺎﯾﺪارﺗﺮﯾﻦ اﻫﺮمﻫﺎي ﺧﻮدﮐﻔﺎﺋﯽ از ﺟﺎﯾﮕﺎه وﯾﮋهاي در ﮐﺸﻮر ﻣﺎ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺧﺪادادي آب و ﺧﺎك ﺑﺮﺧﻮدار و ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﺑﻬﺒﻮد اﯾﻦ ﺑﺨﺶ ﮔﺎم ﺑﺰرﮔﯽ در ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺛﺮوت ﻣﻠﯽ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد .ﺑﻨﺎﺑﺮاﯾﻦ ﺿﺮورت ﻫﻤﯿﺎري ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻓﺎﮐﺘﻮر اﺻﻠﯽ ﻣﻄﺮح ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد . ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻧﻪ ﭼﻨﺪان ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪت ﺳﺎزﻣﺎنﻫﺎي دوﻟﺘﯽ در ﭘﺮوژه ﻫﺎي ﻣﺸﺎرﮐﺘﯽ ﺣﮑﺎﯾﺖ از وﺟﻮد ﻣﻮاﻧﻊ ﻣﺘﻌﺪد دارد از ﺟﻤﻠﻪ

  1-ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ زﻣﯿﻦ و ﺣﻘﺎﺑﻪ

  2-ﻣﺸﮑﻼت ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺣﺎﮐﻢ ﺑﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ روﺳﺘﺎﺋﯽ و ﮐﺸﺎورزي

  3-هزینه ﻣﺎﻟﯽ ﻣﺸﺎرﮐﺖ

  4-ﻋﺪم اﻋﺘﻤﺎد ﮐﺸﺎورزان ﺑﻪ ﻃﺮحﻫﺎي اراﺋﻪ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎي اﺟﺮاﺋﯽ

  5-ﻗﻮاﻧﯿﻦ و ﻣﻘﺮرات ﺳﻨﮕﯿﻦ و دﺳﺖ و ﭘﺎﮔﯿﺮ اداري

  6-ﺑﺎﻻ ﺑﻮدن ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاري اوﻟﯿﻪ

  7-ﻧﯿﺮوﻫﺎي ﻣﺘﺨﺼﺺ

  8-زﻣﺎن ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ

  9-ﻣﺸﮑﻼت ﺑﺨﺶ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ و ﻃﺮاﺣﯽ(ﺧﻮﺷﺎب و ﻧﻤﺎزي، .1385)

  #2134

  ﻣﺤﺪودﯾﺖﻫﺎي اﻧﺘﺨﺎب ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎي آﺑﯿﺎري ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر
  ﻣﺤﺪودﯾﺖﻫﺎي ﻓﻨﯽ در اﻧﺘﺨﺎب ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎي آﺑﯿﺎري ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر اﻟﻒ- ﻣﺤﺪودﯾﺖ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ و ﻓﺮاواﻧﯽ ﺑﺎد ﺧﺼﻮﺻﺎً( در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ آﺑﯿﺎري ﺑﺎراﻧﯽ) .ب -ﻣﺤﺪودﯾﺖ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻧﻮع ﺧﺎك ﮐﻪ در ﺻﻮرت ﺳﻨﮕﯿﻦ ﺑﻮدن اﯾﺠﺎد رواﻧﺎب ﻣﯽﮐﻨﺪ .ج-ﻫﺰﯾﻨﻪﻫﺎي اوﻟﯿﻪ ﻧﺴﺒﺘﺎّ ﺑﺎﻻي ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎي ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر ﺑﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎي ﺳﻄﺤﯽ در اراﺿﯽ ﻣﺴﻄﺢ .ر- ﻣﺤﺪودﯾﺖﻫﺎي ذاﺗﯽ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﮐﻪ ﺳﺒﺐ ﮐﺎﻫﺶ راﻧﺪﻣﺎن ﭘﺘﺎﻧﺴﯿﻞ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻫﺎ ﻣﯽﮔﺮدد .ذﻣﺤﺪودﯾﺖ- ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﻧﺮژي ﻣﺼﺮﻓﯽ زﯾﺎد ﺧﺼﻮﺻﺎً در راﺑﻄﻪ ﺑﺎ آﺑﯿﺎري ﺑﺎراﻧﯽ . و- ﻣﻘﺪار ﻣﺼﺮف اﻧﺮژي در آﺑﯿﺎري ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر ﺑﻪ ازاء ﻫﺮ ﻣﺘﺮ ارﺗﻔﺎع و ﻫﺮ ﻣﺘﺮ ﻣﮑﻌﺐ در ﺛﺎﻧﯿﻪ آب ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﮔﺮدد(ﮐﺎﻇﻤﯽ و ﺷﯿﺒﺎﻧﯽ، .1392)

در حال نمایش 7 نوشته (از کل 7)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.