Paste your Bing Webmaster Tools verification code here

قطره چکان‌ها در آبیاری قطره‌ای

این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  علاقه مند به پلی اتیلن در 1 سال، 9 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2056

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  قطره چکان آخرین قطعه یا وسیله آبیاری قطره‌ای است که آب از آن به شکل‌های مختلف مانند قطره ، جریان پیوسته یا منقطع و یا فوران خارج می‌شود . وظیفه قطره چکان آن است که نیا زآبی روزانه گیاه را، حتی اگر مقدار آن بسیارکم باشد تامین نماید. قطره چکان باید دارای چهار ویژگی عمده باشد:

  1- نسبت به مسدود شدن مقاوم باشد.
  2- دبی خروجی از آن درطول دوره کاری تغییر نکند.
  3- تا حد ممکن ساده باشد تا بعد از تنظیم‌های اولیه نیاز به تنظیم ، تمیزکردن و بازدید مجدد نباشد.
  4- دبی آن کمتر از نفوذپذیری خاک و یا هماهنگ با آن باشد.

  نحوه خروج آب از لوله در سیستم‌های قطره‌ای اساس طبقه‌بندی آنه اقرار گرفته است . بر این اساس سه نوع الگوی آبیاری وجود دارد که عبارتند از :
  – نقطه‌ای
  – خطی
  – ترکیبی

  در روش نقطه‌ای خارج شدن آب از لوله فرعی یا توسط خروجی‌هایی بنام امی‌تر انجام می‌شود که زارعین به آن قطره چکان می‌گویند و یا اینکه وسیله خروج آب یک لوله با شیلنگ می‌باشد که روی روزنه‌هایی تعبیه شده است. در هر صورت قسمت خیس شده خاک یک نقطه یا مساحت بسیار کوچک در اطراف خروجی می‌باشد. حال آنکه در روش خطی لوله فرعی طوری در نظر گرفته می‌شود که بجای یک نقطه نواری از خاک در سرتاسر طول لوله فرعی خیس شود. لوله‌های تراوا که آب از تمام نقاط جدار آن خارج می‌شود نمونه‌ای از این روش است این روش را آبیاری بانوار مرطوب نیز می‌گویند.
  در لوله‌های نواری منفذ‌دار یا لوله‌های دو محفظه‌ای گر چه خروج آب از یک نقطه مشخص صورت می‌گیرد اما به دلیل نزدیک بودن خروجی‌ها در ‌عمل نواری از خاک خیس می‌شود. لذا این روش را می‌توان ترکیبی از انواع خطی و نقطه‌ای دانست. در قطره چکانهای نقطه‌ای که متداولترین روش خرد آبیاری است خروج آب معمولاً توسط یک روزنه صورت می‌گیرد.
  قطره چکان‌های روزنه‌ای سه گونه‌اند :
  – قطره چکان با روزنه ثابت
  – قطره چکان با روزنه قابل تنظیم
  – قطره چکان با روزنه متغیر تنظیم

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.