قطره چکان‌ها در آبیاری قطره‌ای

این جستار شامل 2 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  کارشناس لوله پلی اتیلن در 1 ماه، 3 هفته پیش بروز شده است.

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2056

  علاقه مند به پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  1p

  قطره چکان آخرین قطعه یا وسیله آبیاری قطره‌ای است که آب از آن به شکل‌های مختلف مانند قطره ، جریان پیوسته یا منقطع و یا فوران خارج می‌شود . وظیفه قطره چکان آن است که نیا زآبی روزانه گیاه را، حتی اگر مقدار آن بسیارکم باشد تامین نماید. قطره چکان باید دارای چهار ویژگی عمده باشد:

  1- نسبت به مسدود شدن مقاوم باشد.
  2- دبی خروجی از آن درطول دوره کاری تغییر نکند.
  3- تا حد ممکن ساده باشد تا بعد از تنظیم‌های اولیه نیاز به تنظیم ، تمیزکردن و بازدید مجدد نباشد.
  4- دبی آن کمتر از نفوذپذیری خاک و یا هماهنگ با آن باشد.

  نحوه خروج آب از لوله در سیستم‌های قطره‌ای اساس طبقه‌بندی آنه اقرار گرفته است . بر این اساس سه نوع الگوی آبیاری وجود دارد که عبارتند از :
  – نقطه‌ای
  – خطی
  – ترکیبی

  در روش نقطه‌ای خارج شدن آب از لوله فرعی یا توسط خروجی‌هایی بنام امی‌تر انجام می‌شود که زارعین به آن قطره چکان می‌گویند و یا اینکه وسیله خروج آب یک لوله با شیلنگ می‌باشد که روی روزنه‌هایی تعبیه شده است. در هر صورت قسمت خیس شده خاک یک نقطه یا مساحت بسیار کوچک در اطراف خروجی می‌باشد. حال آنکه در روش خطی لوله فرعی طوری در نظر گرفته می‌شود که بجای یک نقطه نواری از خاک در سرتاسر طول لوله فرعی خیس شود. لوله‌های تراوا که آب از تمام نقاط جدار آن خارج می‌شود نمونه‌ای از این روش است این روش را آبیاری بانوار مرطوب نیز می‌گویند.
  در لوله‌های نواری منفذ‌دار یا لوله‌های دو محفظه‌ای گر چه خروج آب از یک نقطه مشخص صورت می‌گیرد اما به دلیل نزدیک بودن خروجی‌ها در ‌عمل نواری از خاک خیس می‌شود. لذا این روش را می‌توان ترکیبی از انواع خطی و نقطه‌ای دانست. در قطره چکانهای نقطه‌ای که متداولترین روش خرد آبیاری است خروج آب معمولاً توسط یک روزنه صورت می‌گیرد.
  قطره چکان‌های روزنه‌ای سه گونه‌اند :
  – قطره چکان با روزنه ثابت
  – قطره چکان با روزنه قابل تنظیم
  – قطره چکان با روزنه متغیر تنظیم

  #2122

  مهم ترین عاملی که ممکن است کشاورزان را نسبت به سیستم های آبیاری قطره ای مورد تردید قرار دهد ، گرفتگی قطره چکان ها می باشد . گرفتگی قطره چکان ها ناشی از عوامل متعدد فیزیکی ، بیولوژیکی ، شیمیایی و یا ترکیبی از آن ها می باشد .
  معمولا گرفتگی قطره چکان ترکیبی از دو یا چند عامل مختلف است که در صورت مهیا بودن شرایط ، گرفتگی قطره چکان اتفاق می افتد . برخی مطالعات ، علت گرفتگی قطره چکان ها را در ۵۵% موارد عوامل فیزیکی (شن ، رسوب و ذرات پلاستیک) ، ۱۱% عوامل بیولوژیکی مانند جلبک ها و باکتری ها ، ۲% عوامل رسوبات شیمیایی مانند ترکیبات کربناته کلسیم و منیزیم ، اکسید ها و سولفید های آهن و منگنز و کود های مصرفی در سیستم آبیاری و در ۱۲% موارد ترکیبی ار آن ها عنوان کردند . اما این مقادیر در شرایط و مناطق مختلف ، ممکن است تغییر کند .

  #2123

  عوامل گرفتگی فیزیکی قطره چکان ها
  مهم ترین عوامل گرفتگی فیزیکی ، ذرات معلق می باشند این ذرات علاوه بر آب های سطحی در آب های زیر زمینی نیز موجود می باشند . غالبا برای جلوگیری از گرفتگی های فیزیکی و زیستی لازم است که از انواع صافی ها استفاده شود .

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.