نوار آبیاری قطره ای پلی اتیلن

این جستار شامل 7 پاسخ ، و دارای 3 کاربر است ، و آخرین بار توسط  کارشناس لوله پلی اتیلن در 1 ماه، 3 هفته پیش بروز شده است.

در حال نمایش 8 نوشته (از کل 8)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2039

  پیام تهرانی
  سرپرست کل
  0p

  یکی از روشهای آبیاری قطره‌ای که بیشتر برای کشت‌های ردیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش آبیاری نواری است. از این روش هم در مزارع و باغات و هم در گلخانه ها استفاده می شود. در این روش آبیاری قطره‌ای برای رساندن قطره آب به پای گیاه از نوار آبیاری قطره‌ای یا تیپ (tape) استفاده می‌شود. نوار آبیاری تیپ به دو صورت درز دار یا زیپی و پلاک دار تولید می‌شود. نوار آبیاری پلاک دار دارای قطره چکان است، اما نوار تیپ آبیاری درزدار قطره چکان ندارد و به جای آن مسیری زیگزاگ (زیپ مانند) روی آن وجود دارد که فشار آب را گرفته و قطره آب از طریق درز موجود در نوار تیپ خارج می‌شود.

  #2040

  پیام تهرانی
  سرپرست کل
  0p

  نوار‌های تیپ یکی از مهمترین قسمت‌های سیستم آبیاری قطره ای را تشکیل می‌دهند و در انواع پلاک دار و درز دار می‌باشند که در آن آب بصورت قطره‌ای از آن خارج می‌شود و برای انواع کشت‌های ردیفی کاربرد دارند .
  نوارهای آبیاری برای روش‌های مختلف آبیاری قطره‌ای (سطحی و زیرسطحی) و گیاهان مختلف، با تنوع بسیار زیادی از نظر ضخامت و فاصله بین قطره چکان‌ها یا درزها تولید می‌شوند. اما پرمصرف‌ترین نوع آنها نوار آبیاری با ضخامت ۲۰۰ و ۱۵۰ میکرون با فواصل آبدهی ۱۰، ۲۰ و ۳۰ سانتی متر می‌باشد. معمولاً نوارهای آبیاری ایرانی از نوع درزدار و نوار‌های آبیاری خارجی از نوع پلاک‌دار می‌باشند.

  #2041

  تولید لوله پلی اتیلن
  مشارکت کننده
  0p

  آبیاری قطره‌ای عبارتست از روشی که در آن آب با فشار تنظیم شده از روزنه ای بنام قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطره قطره پای گیاه ریخته می‌شود. گاهی این نوع آبیاری را آبیاری موضعی نیز می‌گویند.شبکه‌ای که آب را در سراسر مزرعه توزیع می‌نماید به کمک قطره چکان و با فشار ثابت روی زمین پاشیده می‌شود. از مشخصات این روش تحویل آب به گیاه با فشار کم در منطقه توسعه ریشه‌ها، در سطح زمین یا بصورت زیر سطحی می‌باشد تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود.

  #2140

  نوارهای آبیاری تیپ یکی از حساسترین و مهمترین بخش‌های آبیاری قطره ای می‌باشند. زیرا عدم کارکرد درست این محصولات باعث وارد آمدن خسارات فراوانی به گیاهان و کشاورزان می‌شود. نگهداری، حمل و نقل، انبارداری و نصب و محافظت از این نوارها بسیار مهم می‌باشد. این نوارها به خاطر ضخامت و قطر کم منافظ خروجی آبشان نسبت به فشارها و تنشهای محیطی همچون کشیدگی در موقع حمل و یا نصب، اشیا برنده و نور آفتاب بسیار حساس می‌باشند. بنابراین رعایت نکات ذیل باعث عملکرد و افزایش طول عمر آنها می‌شود.

  #2141

  نوار آبیاری ؛ لوله نواری دریپر سرخودی است كه به سادگی و به سرعت نصب می‌گردد و از كارایی بالایی برخوردار می‌باشد.این لوله به گونه‌ای طراحی شده است كه روزنه‌های ورودی آب، لوله زیگزاكی كناری، دریپر، یك واحد منسجم را تشكیل می‌دهند. آب از روزنه‌های ورودی آب به داخل لوله زیگزاكی كه برای پایین آوردن فشار خروجی آب پیش بینی شده است هدایت می‌شود. این روزنه‌ها خود به صورت یك صافی عمل كرده و از ورود ذرات معلق احتمالی موجود در آب به مجرای زیگزاك جلوگیری می‌نماید. یعنی در عمل هر قطره چكان بطور جداگانه دارای یك فیلتر و یك مجرای پایین آورنده قشار بوده كه به صورت مستقل عمل كرده و در فشار مشخص دبی خروجی آن ثابت می‌باشد.

  #2142

  از آبهای خیلی سخت و شور استفاده نکنید

  اصولا از سیستم آبیاری قطره ای نواری نبایستی در مزارعی که دارای آبهای خیلی سخت و شور هستند، استفاده گردد. در صورت اجبار لازم است قبل از طراحی و نصب نوار، آزمایش کامل آب صورت گرفته تا در طراحی شبکه روش های پیشگیری کننده از انسداد پیش بینی شود.

  #2143

  مواظب آلودگی ها و اندازه ذرات معلق آب باشید

  در مورد آبهای دارای آلودگی فیزیکی (ذرات معلق) لازم است طراحی و نصب ایستگاه فیلتراسیون آبیاری به گونه ای باشد که ذرات بیشتر از ۱۰۰ میکرون امکان ورود به شبکه را نداشته باشند. در مواردی که منابع آب دارای ذرات معلق کمتراز ۱۰۰ میکرون هستند (که معمولا با فیلترهای متداول توصیه نمی شوند)، احداث استخر ترسیب و یا هر از چندگاهی شستشوی شبکه با آب کاملا تصفیه شده الزامی است.

  #2144

  زاویه دار کردن نوار ممنوع

  ایجاد شکستگی (زاویه) در سرتاسر طول نوار آبیاری تیپ نصب شده، باعث کاهش جریان آب می شود. این وضعیت بخصوص در ابتدای خطوط و حدفاصل اتصال نوار به لوله های ۱۶ میلیمتری و یا در نقاط پاره شده ای که مجددا ترمیم شده، بیشتر مشاهده می گردد که بایستی کنترل و رفع نقص شوند.

در حال نمایش 8 نوشته (از کل 8)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.